Bunu paylaş:

">
Ana Sayfa Arge-Sanayi 7 Mayıs 2020 133 Görüntüleme

Dolar tarihi rekoru kırdı

Yükseliş eğilimine devam eden dolar/TL, bu sabah tüm zamanların rekorunu yeniledi. Kur, 7.25 seviyesini test etti.

Dolar tarihi rekoru kırdı

Geçen hafta 7 seviyesini aşan Dolar/TL bu sabah 7.24’ü aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Kur son olarak Ağustos 2018’de zirveye yükselmişti. Lira böylece yıl başından bu yana dolar karşısında yüzde 18 değer kaybetti.

Dolar Endeksi 100’ün üzerinde seyrediyor, Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 618 baz puana yükseldi.

Ahlatcı Yatırım Araştırma Müdürü Barış Ürkün Bloomberg HT’ye oynaklıktaki artışa dikkat çekerek “TL’de Mayıs’tan itibaren yüzde 3’ün üzerinde değer kaybı var, CDS’teki hareket de kuru olumsuz etkiliyor, swap anlaşmasına yönelik sonuçlar kurun hareketi açısından önemli olacak.” yorumunu yaptı.

Uzmanlara göre, kurda kalıcı bir geri çekilme için ise olası swap anlaşmalarına ilaveten küresel tarafta da gelişmekte olan ülkelere bir sermaye akımı trendi başlaması gerekiyor. Bu da ağırlıklı olarak pandeminin seyrine bağlı olacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün, uluslararası yatırımcılara yönelik yaptığı sunumda sermaye kontrolü yapılmayacağını, Türkiye’nin rezervlerinin yeterli olduğunu söyledi. Albayrak swap görüşmelerinin sürdüğünü belirtti.

Dün kredi derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye’nin uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden kredi notlarını teyit etti.

ADP Özel Sektör İstihdam Raporu 20 Milyon 236 Bin kişilik istihdam kaybına işaret ederek rekor kırdı.

PİYASALARDA BUGÜN

Yurt içinde bugün Menkul kıymet istatistikleri izlenecek. BDDK, SPK ve TCMB’den kur oynaklıklarına karşı gelebilecek yeni olası hamleler takip edilecek.

ABD’de ise işsizlik maaşı başvuruları radarda olacak, başvuruların 6.6 milyonla rekor kırmasının ardından 3 milyon olması bekleniyor.

FED: SWAP ANLAŞMALARI YÜKSEK KREDİ STANDARTLARINA SAHİP ÜLKELERLE YAPILIR

Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısında değer kaybettiği bir dönemde, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilisinden Türkiye’nin Swap hattı talebine ilişkin açıklama geldi. FED’in bölge başkanlarından Thomas Barkin “Swap hattı anlaşmalarının ABD ile karşılıklı güven ilişkisine ve en yüksek kredi standartlarına sahip olan ülkelerle yapıldığını” söyledi.

Fed’in politika belirleyicilerinden olan ve ABD’de başkent Washington, Virginia ve Maryland eyaletlerini kapsayan FED’in Richmond Bölgesi Başkanı Thomas Barkin, Howard County Ticaret Odası’nın internet üzerinden düzenlediği foruma katılarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Barkin, Türkiye ya da başka ülkelerle Swap hattı açılıp açılmayacağına ilişkin soruyu cevaplarken, ABD Merkez Bankası’nın bu uygulamasının her ülkeyi kapsamadığını söyledi.

Thomas Barkin, “Fed ABD ile karşılıklı güven ilişkisine ve yüksek kredi standartlarına sahip olan ülkelerle Swap hattı anlaşması yapıyor” dedi. Barkin, FED’in başka ülkelere sağladığı imkanların amacının kaynak sağlamak değil piyasaları istikrara kavuşturmak olduğunu vurguladı. Türkiye dahil olmak üzere başka ülkelerin daha geniş gecelik repo imkanına erişimlerinin olduğunu belirtti.

GRAM ALTIN REKORUNU TAZELEDİ

Doların yükselişine paralel altın fiyatlarında da yukarı yönlü bir seyir gözleniyor. Gram altın 392 TL ile rekorunu tazelerken, çeyrek altın 627 TL’den, yarım altın 1,259 TL’den, Cumhuriyet Altını ise 2,562 TL’den satılıyor.

Tema Tasarım |