Bunu paylaş:

">
Ana Sayfa Gündem Emlak 9 Mayıs 2020 51 Görüntüleme

BİRAZ DA SİZ OTURUN

Yalova Valisi Muammer Erol 65 yaş üzeri vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olanların ve 20 yaş ve altı gençlerin hangi tarih ve saatlerde sokağa çıkabileceklerini duyurdu.Duyuruda 65 altı gruptaki Yaşlıların ve çocukların gezecekleri 4 saatlik zamanda gönüllü olarak evden çıkmamaları istendi.

BİRAZ DA SİZ OTURUN

 

Yalova Valisi Muammer Erol valilik resmi internet sitesi üzerinden İçişleri Bakanlığı tarafından tüm illerin valiliklerine olduğu gibi Yalova Valiliğine de gönderilen 65 Yaş ve Üzeri ile 20 Yaş Altı Vatandaşların Sokağa Çıkma Kısıtlaması İstisnası konulu genelge hakkında bilgi verdi. Vali Erol evden çıkma yasağı getirilen yaşlılar ve gençlerin hangi tarih ve saatlerde ne şartlarla dışarı çıkabileceklerini belirtti. Yayınlanan genelge de şu bilgilere yer verildi, “81 ilde sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşların ve ihtiyaç duyulan hallerde refakatçilerinin 10 Mayıs Pazar günü, 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecek.

Sokağa çıkmaları kısıtlaması bulunan 14 yaş ve altı çocukların 13 Mayıs Çarşamba günü; 15-20 yaş arasındaki gençlerin ise 15 Mayıs Cuma günü, 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla istisna olarak dışarı çıkmalarına izin verilecek.

4 SAAT GÖNÜLLÜ OLUN

Bakanlığımız valiliğimizden, özellikle 10 Mayıs Pazar günü sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmadığı 57 ilde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın dışarı çıkacağı için 11.00-15.00 saatleri arasında (diğer vatandaşlarımız ile risk grubunda bulunan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın karşı karşıya kalmaları halinde oluşabilecek riski azaltmak adına) anılan grubun dışında kalan vatandaşların gönüllü olarak evlerinden çıkmamaları için her türlü iletişim kanalı kullanılarak etkin bir bilgilendirme ve kampanya yapılmasını talep etti. Yine 65 yaş ve üzeri ile kronik hastalığı olan vatandaşlar ve 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olan vatandaşların, dışarı çıkabilecekleri tarih ve saat aralığı dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulamasının devam ettiği göz önüne alınarak gerekli tedbirlerin alınması ve denetimlerin yapılaması da istendi.

Söz konusu sınırlamalara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 ‘nci maddesi gereğince idari işlem uygulanacak. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak” dedi.

Tema Tasarım |