Bunu paylaş:

">
Ana Sayfa Gündem Emlak 18 Nisan 2020 51 Görüntüleme

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDE SÜREÇ HIZLANDI

Ekonomik tedbirler kapsamında hızla kapsama alınan ve başvuru şekil ve şartları esnetilerek kolaylaştırılan Kısa Çalışma Ödeneğinde Yalova İŞKUR İl Müdürlüğünün hafta sonu ve mesai saatlerini aşan çalışmaları ile ödemeler başlanarak son aşamaya gelindi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDE SÜREÇ HIZLANDI

Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü Erhan Dede; COVİD 19, pandemi salgının Tüm dünyada etkisini göstermesi ile birlikte hayatın her alanını etkilediği gibi çalışma hayatındaki olası etkilerinin en aza indirilmesi ve istihdamın korunması adına, Bakanlığımız öncülüğünde İl Müdürlüklerimiz ile koordineli olarak hazırlık çalışmalarını başlatmıştır.

Gerekli önleyici tedbirler için Sn. Bakanımız liderliğinde en hızlı, en güvenli ve kolay şekli ile interaktif ortamda başvurular çok büyük bir oranda alınmış, Sürece katkısı olacağı düşüncesi ile Yalova genelinde Ticaret Sanayi Odamız, Esnaf Odalarımız, Serbes Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odamız MÜSİAD  gibi iş dünyasının çatı kuruluşları ile Whatsap grupları, telekonferans bilgilendirmeleri yapılmıştır.

İş ve Meslek Danışmanı uzman personellerimiz sahadan gelen sorulara yönlendirme yaparak alınan başvuruların uygunluğu için Rehberlik ve teftiş grup başkanlığına gönderme sürecinin sonraki aşamaya bırakılması Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde coronavirüs salgınına karşı ekonomik önlemler içeren kanun teklifinin kabul edilmesi ile Kısa Çalışma Ödeneği işlemlerinin daha hızlı sonuçlandırılarak, işverenden gelen belge beyanları ile ödemeler planlanmaya başlanmıştır.

İşverenlerimizin KÇÖ ve süreç ile ilgili çalışanlarını bilgilendirmesinin de önemine değinen müdür Dede çalışanlara en kısa süre içerisinde ödemelerin yapılması sorumluluğunun bilinci ve gayreti içindeyiz. Dedi.

Dolayısı ile istenen bilgilerin zamanında, doğru ve eksiksiz ulaşmasının  çok önemli olduğunu özellikle İşçi listesi bildirimi için hazırlanan Başvuru Rehberinin bilgi veri girişinde yönlendirici bir kaynak olduğunu, Başvuru Rehberinin tüm odalarımız ile paylaşılmış olup talep edilmesi halinde kisacalisma.yalova@iskur.gov.tr mail adresinden temin edilebilir.dedi.

Kısa Çalışma bildirim listeleri “rehberde” belirtilen hususlar dikkate alınmadan doldurulması; dosyaların sisteme yüklenmesi ve ödeme sürecinin uzamasına neden olacaktır.

Ödemelerde aksaklık yaşanmaması için dikkat edilmesi gereken hususları belirten Dede;
•  Kısa çalışma uygulanacak işçi bildirim listesinin “Çalışma ve İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan rehbere göre”  (excel formatında) eksiksiz olarak doldurulması,
•  Şartı uygun İşçilerin IBAN numaralarının doğru ve eksiksiz olarak yazılması,
•   Hazırlanan dosyaların sizinle irtibat kuracak olan İŞKUR personellerine mail olarak gönderilmesi,
•   İl Müdürlüğümüz İrtibat telefonlarına cevap verilmesi istenen beyanların zamanında ulaştırılması

Kısa Çalışma bildirim listeleri “rehberde” belirtilen hususlar dikkate alınmadan doldurulması; dosyaların sisteme yüklenmesi ve ödeme sürecinin uzamasına neden olacaktır.
İŞKUR olarak çalışma hayatının devamı için görevimizin başındayız. İşçi ve işverenlerimizin her zaman yanında ve destekçisi olmaya devam edeceğiz açıklamasında bulundu.

“Evinde kal sağlıkla kal Türkiye”

Tema Tasarım |