Bunu paylaş:

">
Ana Sayfa Gündem Haber 22 Mayıs 2020 51 Görüntüleme

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti

Kuzey Makedonya ve Türkiye Eğitim Sistemlerinin karşılaştırması video konferansı gerçekleştirdik. Organizasyonda emeği geçen İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Öğretmen Akademisi ve Türkiye Milli Eğitim Bakanlığına teşekkür ederim. Akademi koordinatörü Salih Uçak beye ayrıca teşekkür ederim.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti

 

Konferansta beni sabırla dinleyen İstanbullu öğretmen meslektaşlarıma çok teşekkür ederim. Karşılaştırmalı eğitim sayesinde ülke eğitim sistemleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar yanı sıra, çok sayıda tecrübelerin paylaşımına da yol açmaktadır.

Eğitimde uygulanan reformlar ve yeniliklerde yapılan eksiklerin tecrübe edilmesi ve aktarılması sağlanır. Kuzey Makedonya’da Türkçe eğitim çok eskilere dayanmaktadır. Osmanlı dönemi ile birlikte Türkçe bu topraklarda 650 yıldan fazla eğitim dilidir. Günümüzde kuzey Makedonya Türkleri eğitimlerini anadillerde görmekteler. Öğrenci gençlerin daha iyi yetişmesi, eğitim kalitesini yükseltmemiz gerekmektedir. Bununla gelecekleri daha parlak olur. Türkiye’den eğitimci ve uzmanları bu yönde çalışma be projeler yapmaya davet ediyorum.

Umuyorum ki bu tür etkinlikler konferanslar bilgilerin paylaşımı ileride diğer alanlarda olduğu gibi, eğitimde de daha fazla işbirliği ve projeler ile meyve verir. Türkiye ve Kuzey Makedonya’nın tarihi güçlü bağları, eğitim alanında yapılacak çalışmalar ile devam eder.

Tema Tasarım |