Bunu paylaş:

">
Ana Sayfa Gündem Yalova 18 Mayıs 2020 49 Görüntüleme

2019-2020 eğitim yılı sona erdirildi! Uzaktan eğitim devam edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Haziran’da açılması beklenen okulların açılmayacağını ve 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılının sona erdirildiğini açıkladı. Erdoğan, yeni eğitim ve öğretim yılının eylül ayında başlayacağını belirtti. YKS, LGS ve MSÜ gibi yaklaşık 5 milyon öğrenci haziran ayında 3 hafta arka arkaya merkezi sistem sınavlara girecek. Milli Eğitim Bakanlığı, corona virüsü salgını nedeniyle 23 Mart’da başlayan uzaktan eğitim de derslerin 2019-2020 Eğitim Öğretim yılıyla ilgili virüs salgınından önce yapılan programa uygun olarak uzaktan eğitim ise devam edecek. Bakanlık, normal koşullarda eğitimde bu yılın son günü olarak kabul edilen 19 Haziran cuma gününe kadar uzaktan eğitimin TRT EBA TV üzerinden devam edeceğini bildirdi.

2019-2020 eğitim yılı sona erdirildi! Uzaktan eğitim devam edecek

Milyonlarca öğrenci ve aileleri ile eğitimcilerin merakla beklediği açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, 13 Mart’ta kapanan okulların bu yıl fiili olarak eğitim-öğretim dönemine tekrar açılmayacağını açıkladı.

Yeni dönemin ise eylül ayında başlayacağını belirten Erdoğan, haziran ayında yapılacak YKS ve LGS sınavları hakkında yapılacak bir değişiklikten bahsetmedi.

Merkezi sistem sınavlar 4 Mayıs’ta açıklandığı gibi mevcut durumda Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) 14 Haziran’da, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 20 Haziran’da, Yüksek Öğretime Kabul Sınavı (YKS) ise 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak.

Okulların ilk kapatıldığı mart ayının sonunda YKS’nin 25-26 Temmuz tarihlerine ertelenmiş ancak tarih daha sonra Haziran ayına geri çekilmişti.

Corona virüsü salgını geçene kadar çocukların toplu olarak bir araya gelmemesini amaçlayan okulların kapatılması ve eğitim yılının sona erdirilmesi uygulamasının, milyonlarca öğrencinin gireceği MSÜ, YKS ve LGS gibi merkezi sistem sınavlarında devre dışı kalması öğrencilerin tepkisine yol açtı.

Tema Tasarım |