Bunu paylaş:

">
Ana Sayfa Gündem Yalova 6 Mayıs 2020 55 Görüntüleme

Koronavirüste ilk aşama atlatıldı: İkinci aşamanın adı ”kontrollü sosyal hayat”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Koronavirüste ilk aşama atlatıldı: İkinci aşamanın adı ”kontrollü sosyal hayat”

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Birinci dönemde hedefimiz hastalığı kontrol altına almaktı. İkinci dönemde hastalığın önündeki fırsatları ortadan kaldırmaktır. Yeni döneme isim vermeyi yararlı buluyoruz. Bu isim ‘kontrollü sosyal hayat’tır.” ifadelerini kullandı.

Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Türkiye virüse karşı mücadelede ilk dönemi tamamladı

29 Nisan 2020 koronavirüsle mücadelemizde birinci dönemi geride bıraktığımız tarihtir. İyileşen vaka sayısı ile toplam vaka sayısı arasındaki fark azalıyor

Bu hafta ilk kez iyileşen hasta sayımız mevcut koronavirüs hasta sayımızı aştı.

Koronavirüsle mücadelemizin ikinci döneminde, yeni dönemin ilk günlerindeyiz. Tedbirlere uymak başarının garantisidir.

Şimdi yaşama alanımız genişliyor fakat aynı tedbirleri geniş bir alan için uygulamaya devam ediyoruz. Tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor.

Sonuçlar, tanı ve tedavideki başarı, salgını kontrol altına aldığımızın kanıtlarıdır.

Yeni dönem tedbirlerle özlemlerin sentezidir.

Türkiye’de salgın mevcut şartlarda kontrol altına alınmıştır.

2020 öncesi anlamında normal hayata dönüş fikri bütün dünyada yanlış bulunmaktadır. Bugüne kadar ‘normale dönüş’ ifadesi kullanılsa da, aslında normale dönmüyoruz. Yeni hayatın normallerini oluşturuyoruz.

Birinci dönemde hedefimiz hastalığı kontrol altına almaktı. İkinci dönemde hastalığın önündeki fırsatları ortadan kaldırmaktır. Yeni döneme isim vermeyi yararlı buluyoruz. Bu isim ‘kontrollü sosyal hayat’tır.

Hiç tanımadığımız bir taşıyıcıdan virüs alabiliriz. Salgın kontrol altına alınmıştır ama virüsle ilgili gerçekler değişmedi. Eviniz hala en güvenli ortamdır.

Test kapasitesini arttıracağız, filyasyon kurallarını yerine getirmeye devam edeceğiz.

SORU-CEVAP

MASKE SATIŞI

Maske satışında tavan fiyat uygulanacak. Maskeler eczanelerden, marketlerden ve medikal mağazalardan alınabilecek. Yarın ya da en geç cuma günü maske fiyatı konusunda açıklama yapılacak.

LİGLERİN 12 HAZİRAN’DA BAŞLAMASI

Federasyon, özgür, kendi iradesiyle kararı verdi, bundan sonra sorumluluk Federasyon’undur.

AVM’LERİN AÇILMASI VE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı sürüyor. Önümüzdeki dönem için karar alınınca açıklanacak. Biz sürmesinden yanayız. AVM’lerdeki restoranlar ve kafeler açılmayacak. Bilim Kurulu veya Bakanlığımızın veya hükümetimizin AVM’lerin kapatılması ile ilgili bir kararı olmamıştır. İşletmelerin kapatılması ile ilgili kararlar olmuştur. AVM’lerin açılması için de bir karar gelmesi gerekmiyor. Zaten açıktı. İşletmelerin kendileri bunu sürdürme noktasında olmalılar. Açılan şu süreçte kuaför ve berberler belli şartlara bağlı olmak kaydıyla. Restoranlar, kafeler AVM’ler açılıyor diye açılmayacak. Öyle bir karar yok.  AVM’ler 11 Mayıs’ta açılacak ama AVM içerisindeki restoranlar, kafeler açılmayacak.

REMDESİVİR İLACI KULLANILACAK MI? 

Bu ilacı 400 hasta için temin ettik. Önümüzdeki günlerde kullanmayı planladığımız bir ilaç.

Tema Tasarım |