Bunu paylaş:

">
Ana Sayfa Uncategorized 17 Nisan 2020 57 Görüntüleme

Yeni bina yapacağız…

Belediye eski başkanı Vefa Salman döneminde mevcut belediye binası güvenli olmadığı gerekçesi ile üniversiteden geri alınmak istenen Yalova Üniversitesi MYO binasının başkan vekili tarafından bu karardan vaz geçildiği açıklandı.

Yeni bina yapacağız…

 

Salman döneminde , Yalova Belediye binasının depreme dayanıksız olduğu tartışmalarının başlaması sonrasında Yalova Belediye Meclisi mülkiyeti Yalova Belediyesi’ne ait olan ancak Yalova Üniversitesi’ne tahsis edilen Safran Yolu’ndaki Meslek Yüksek Okulu’nun, “A” bloğunun boşaltılması yönünde bir karar almıştı.

“Üniversitenin önünün kapatılmasını doğru bulmuyorum” diyen başkan vekili Mustafa Tutuk,” karar uygulanmayacak.

Yalova Belediye Meclisi Yalova Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nun, ‘A’ Bloğunun tahsisinin kaldırılması yönünde bir karar aldı. Ancak biz göreve geldikten sonra bu konuda alınan bu kararı uygulamama kararı verdik.

DEKAN DEFALARCA AÇIKLADI

Zaten Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci de burada 4 yıllık bir fakülte açılacağını o nedenle binanın lazım olduğunu defalarca deklare etti. Ben rektör hocamızın önünü kesmek istemiyorum. Üniversitenin önünün kapatılmasını doğru bulmuyorum.

Yalova Üniversitesi ilimiz açısından çok önemli bir kurum. Öğrencilerimizi açıkta bırakmak söz konusu bile olamaz.

YENİ ALTERNETİF ARARIZ

Mevcut belediye binamızla ilgili rapor henüz gelmedi. Geldiğinde binanın depreme dayanıklı olduğu belirtilirse zaten sorun yok. Ama varsayalım ki depreme dayanıksız çıkarsa o zaman da yeni alternatif arayışına gireceğiz. Elbette bizim programımızda Yalova Belediyemize yeni bir hizmet binası kazandırmak var. Bu bir vaat değil. Bu artık Yalova ve Yalova Belediyesi açısından bir ihtiyaç. Yalova Belediyesi’ne önümüzdeki 60-70 yıl yetecek bir binayı kazandıracağız.

Ana kampüs binası nihayet ruhsat alacak

Öte yandan Yalova Belediyesi ile Yalova Üniversitesi arasında yıllardır çözülemeyen bir sorun da imzalanan protokol ile çözüme kavuştu. Yalova Üniversitesi Ana kampüs binasına altyapı nedeniyle bir türlü ruhsat verilmemiş ve bu binada eğitim öğretim yıllarca bu şekilde devam ettirilmişti. Yalova Belediyesi buradaki altyapının yapılması için üniversiteden 700 bin TL gibi bir para talep ediyordu.

Ancak üniversite bu parayı veremediği için bir türlü binanın ruhsatı da verilmedi.

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk bu konuda Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci ile görüş alışverişinde bulunarak bir çözüm üretti.

Buna göre üniversite buradaki altyapıyı kendi kaynakları ile tamamlayacak. Belediye de bu çalışmanın tamamlanması ile birlikte binaya ruhsat verecek. “dedi.

Tema Tasarım |